Фасіліті менеджмент
Управління інфраструктурою являє собою аналіз, документування та оптимізацію всіх, значущих з точки зору витрат, процесів, що протікають в будівлях, спорудах та інших об'єктах виходячи із інтересів користувача (власника) будівлі. При цьому мова йде не стільки про короткочасне зниження витрат, скільки про вироблення передумов для зменшення їх в майбутньому. Якщо раніше в процесі управління будівлею було достатньо реагувати на відхилення від планового (належного) стану, то сьогодні чимраз важливішим стає вміння мислити й діяти наперед. Вплив стану будівель та інженерно-технічних систем на діяльність громад і підприємств є абсолютно очевидним.
У 1950-х роках прагнення підвищити продуктивність (ефективність) управління експлуатацією будівель стало поштовхом до виникнення та розвитку фасіліті-менеджменту. Німецька організація GEFMA (German Facility Management Association — Німецька асоціація з фасіліті-менеджменту), яка поставила собі за мету визначити стандарти та професійні рамки фасіліті-менеджменту, формулює це поняття таким чином:
«Фасіліті-менеджмент є дисципліною менеджменту, яка шляхом орієнтованого на результат здійснення експлуатації та обслуговування будівель і технічних систем у рамках запланованих, керованих та контрольованих фасіліті-процесів забезпечує задоволення базових потреб людей на робочому місці, підтримує базові підприємницькі процеси й підвищує рентабельність капіталу. Цьому слугує постійний аналіз та оптимізація процесів, пов’язаних із витратами на споруди та технічні системи, а також на послуги, що надаються на підприємстві і не пов’язані з його основним видом діяльності».
На відміну від звичайного управління будівлями, фасіліті-менеджмент застосовує підхід, згідно з яким розглядається увесь життєвий цикл об’єкта з урахуванням організаційних, будівельних і територіальних факторів, що дозволяє розглядати фасіліті - менеджмент як стратегічну концепцію управління інфраструктурою організації, яка ґрунтується на таких принципах, як цілісність, чіткість і життєвий цикл.
Сучасний фасіліті-менеджмент представляє собою цілий комплекс різнопланових послуг і в даний час виділяють його три основні складові (рис. 1):
- Інфраструктурний менеджмент будівель, який охоплює весь комплекс послуг, що поліпшують практичне використання будівлі.
- Технічний менеджмент будівель, який включає всі роботи необхідні для утримання та оптимальної експлуатації будель, обладнання, устаткування та інженерних систем.
- Економічний менеджмент будівель, що включає в себе всі роботи (послуги) з технічного управління та управління інфраструктурою з точки зору економіки нерухомості.
До основних завдань фасіліти-менеджменту традиційно відносять
- економію коштів при експлуатації будівлі. Це досягається двома шляхами: скороченням витрат на споживані будівлею ресурси, в першу чергу енергетичні, і оптимальним розміщенням обладнання та персоналу.
- забезпечення комфортного виконання в будівлі робочих процесів, в першу чергу підтримка в приміщеннях оптимальних параметрів навколишнього середовища та мікроклімату, організація робочих місць оптимальним для взаємодії співробітників чином, продумана схему роботи зв'язку, ліфтів тощо.
- організація здатності служб і підсистем будівлі запобігати виникненню екстремальних ситуацій, а при їх появі - запобігати або скорочувати до мінімуму матеріальні та людські втрати.