Про переваги та підтримку енергоефективності зеленої відбудови України на засіданні Ради директорів КБУ

img

Будівництво є особливим видом діяльності національної економіки, від ефективності функціонування якого залежать як темпи виходу України з кризи, її відбудова, відновлення економіки та конкурентоспроможність.

Конфедерація будівельників України (КБУ) об`єднує провідних будівельників і девелоперів України задля повноцінного розвитку будівельної галузі та виведення будівельної промисловості України на новий європейський рівень.

Саме тому перша відкрита частина засідання Ради директорів КБУ була присвячена темі енергоефективної зеленої відбудови України, яка набуває актуальності з кожним днем, особливо після схвалення Ukraine Facility Plan та напередодні Ukraine Recovery Conference (URC2024) у Берліні, яка є продовженням циклу щорічних заходів високого рівня, присвячених швидкому відновленню та довгостроковій відбудові України.

Програма заходу була підготовлена в партнерстві з ВГО «Жива планета» за підтримки проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO).

Модерація – Олександр Червак, виконавчий директор КБУ та Світлана Берзіна, президент ВГО «Жива планета».

Захід відбувся в гібридному форматі в готелі Hilton Kyiv, об’єднавши представників органів державної влади, європейських та національних експертів та керівників компаній будівельної галузі. Всього прийняло участь 250 учасників, з яких 75 очно.

Про основні треки зеленої відбудови та значення декарбонізації будівель у досягненні цілей кліматичної політики та євроінтеграції інформувала заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва.

Неможливо уявити післявоєнну зелену відбудову України без запровадження послідовної та наскрізної політики, яка відповідає принципам Європейського Зеленого курсу. Попри це, розуміючи загальносвітові тенденції та виклики, України планує провест відбудову та відновлення більш екологічним та низьковуглецевим способом, який узгоджується з політикою та стандартами ЄС.

Будівельний сектор має важливе значення для суспільства. Будівлі в яких ми живемо та працюємо, дороги та мости, що з’єднують нас, а також промислові об’єкти, які розподіляють нашу енергію і продукти. Цей сектор має великий потенціал сприяти декарбонізації та впливати на інші сектора економіки через застосування стандартів енергоефективного зеленого будівництва, використовуючи відновлену енергію та виробничі потужності для екологічних товарів і послуг.

Розвиток технологій для декарбонізації через інвестиції та фінансову підтримку наших міжнародних партнерів допоможе скоротити викиди парникових газів, розвивати кліматично дружні проєкти та єдиний з ЄС зелений ринок, що надасть підтримку розвитку вітчизняної економіки. Ми всі повинні розуміти, що битви виграють армії, – війни виграють економіки.

На конференції у Берліні ключовою темою буде Build Back Greener яка є невід’ємною складовою принципу Build Back Better. Під час конференції яка відбудеться ми разом з Міністром навколишнього середовища Німеччини пані Штефі Лемке презентуємо Платформу зеленого відновлення для України. Це відкриє багато можливостей для відновлення та відбудови України та пришвидчить зелені реформи, - заначила пані Вікторія у своєму виступі.

Україна рухається до повноправного членства в ЄС та участі в Зеленому курсі, забезпечує виконання Угоди про асоціацію з ЄС, є членом Енергетичного співтовариства та, поділяючи цілі сталого розвитку ООН, зобов’язалася провести реформу енергоефективності.

У своєму виступі Дмитро Петрунін, начальник Управління енергоефективності Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України повідомив про нову Програму комплексної термомодернізації об’єктів бюджетної сфери та виконання першочергових заходів. Було зазначено про важливість методичної підтримки, обміну досвідом та впровадження проектів енергоефективного зеленого будівництва.

З метою підтримки енергоефективності в будівництві з 2021 року проєкт GIZ підтримав розробку методичних посібників з основ проектування енергоефективних шкіл та дитячих садочків з поліпшеними екологічними характеристиками у поєднанні з навчальною програмою.

З початку війни проєкт не припинив, а розширив свою діяльність в напрямку підтримки відбудови України за принципом «Відбудувати краще, ніж було».

Протягом 2023 року було проведено 15 регіональних та міжрегіональних навчальних семінарів щодо застосування рекомендацій викладених у посібниках.

У 2024 році також були оновлені методичні посібники з основ проектування енергоефективних шкіл та дитячих садочків з поліпшеними екологічними характеристиками. Другі редакції враховують зміни законодавства які відбулися у період 2021-2023 років, зокрема нового Закону України «Про енергетичну ефективність», деяких ДБН і національних стандартів у сфері управління відходами руйнації, термомодернізації, вимог до укриття тощо.

На сьогодні понад 300 джерел інформації – від селищних рад до Урядового порталу посилаються на ці видання які розміщенні у відкритому доступі для замовників, архітекторів та проектувальників.

Ми вдячні проєкту GIZ та його партнеру ВГО «Жива планета» за системний підхід та нові продукти проектної діяльності які дозволять прискорити відбудову України за принципом Build Back Better, - підсумував свій виступ пан Дмитро.

Реалізація проектів енергоефективного будівництва потребуватиме застосування більш чистих технологій, методів управлінь та екологічних продуктів і матеріалів. Про стан розвитку ринку будівельних матеріалів в умовах війни, технічне регулювання і державний контроль, а також відповідь на питання «що таке екологічні будівельні матеріали» - в презентації Наталії Дюжилової, заступниці голови Державної інспекції архітектури та містобудування.

Які європейській вимір енергоефективності та як Європейський Союз підтримує саме зелену відбудову України та які у планах інструменти підтримки розповіла Ірена Габріелайтієн, менеджерка сектору енергетики, житлово-комунальної політики та політики реконструкції Європейського представництва в Україні.

В своїй презентації вона розповіла про законодавчу рамку ЄС, програми підтримки та проєкти в Україні, реалізація яких вже почалась.

Також пані Ірена зосередила увагу учасників про започаткування Європейською комісією нової програми регіонального розвитку та відновлення України «Новий європейський Баухаус». Головною метою програми є стимулювання та допомога місцевим громадам у реалізації програм відновлення та відбудови. Програма розроблена з ініціативи українських партнерів в партнерстві з Радою архітекторів Європи.

«Жива планета» стала офіційним партнером Нового європейського Баухаусу

Німецька рада зі сталого будівництва (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen - DGNB eV) є другою за величиною будівельною радою у світі. Рада розробляє багатокритеріальні стандарти для оцінювання будівель для забезпечення сталого розвитку. В презентації д-ра Кристин Леметр, генерального директора DGNB про систему і переваги сертифікації DGNB.

Проект "Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні", що виконується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) та співфінансуванням Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань (SECO) сприяє здійсненню Україною переходу до екологічно чистого енергопостачання та ефективного споживання енергоресурсів. Про напрями діяльності проєкту інформував у своєму виступі Грегор Брьомлінг, директор проекту.

Проєкт сприяє здійсненню Україною енергетичного переходу до екологічно чистого та ефективного енергопостачання. Це створює нові робочі місця та відкриє ринки енергетичних послуг. Крім того, дозволить зменшити високе енергоспоживання та витрати державних і приватних установ, а також надасть підтримку домогосподарствам і компаніям у плануванні, бюджетуванні та впровадженні власних заходів з енергоефективності.

Проєкт GIZ, зокрема підтримує енергоефективність в публічних закупівлях, проводить навчальні курси для працівників органів влади і державних корпорацій, консультує зруйновані або пошкоджені підприємства в Сумській та Чернігівській областях щодо оцінки збитків, технічного аналізу та сучасної енергоефективної реконструкції.

Під час засідання були презентовані:

  • Методичні посібники з основ проектування та реконструкції енергоефективних будівель закладів загальної середньої освіти та дитячих садочків з поліпшеними екологічними характеристиками;
  • Методичні рекомендації щодо складання завдання на проектування для реконструкції будівель закладів загальної середньої освіти, що постраждали внаслідок збройної агресії рф;
  • Проекти повторного використання енергоефективних будівель закладів загальної середньої освіти та дитячих садочків з поліпшеними екологічними характеристиками, розробка й підтримка впровадження здійснюється ВГО «Жива планета» за підтримки проєкту GIZ у партнерстві з Мінінфраструктури, КНУБА, КБУ та Інституту екологічного управління та збалансованого природокористування.

В презентації Світлани Берзіної наведені посилання на презентовані матеріали та проекти повторного використання які успішно пройшли експертну оцінку, завантажені до ЄДССБ і доступні до використання.

Наявність готових проектів які відповідають стандартам енергоефективного зеленого будівництва дозволять зекономити час і гроші на будівництво сучасних, комфортних і безпечних закладів для наших дітей, – зазначає пані Світлана.

Також було про анонсовано початок публічного обговорення першої редакції проєкту СОУ ОЕМ Будинки і споруди. Громадські будівлі. Екологічні критерії та метод оцінювання життєвого циклу.

Розробники стандарту разом з Олександром Ротовим, головою Ради директорів КБУ та Наталією Дюжиловою, заступницею голови ДІАМ

Презентація відбулась за участю розробників стандарту:

Володимира Єгорченкова, д.т.н., проф, кафедри арх. конструкцій КНУБА; Олега Сергейчука, д.т.н., проф.,каф. арх. констр. КНУБА;

В’ячеслава Мартинова, д.т.н., проф. кафедри арх. конструкцій КНУБА;

Олександра Молодіда, д.т.н., проф. каф. технології будівельного виробництва КНУБА;

Руслани Плохути, доктор філософії, доцента кафедри теоретичної механіки КНУБА;

Олега Картавцева, інженера-проектувальника та екологічного аудитора Інституту екологічного управління та збалансованого природокористування та Аліси Ротової (онлайн).

Розпочато обговорення проєкту першої редакції стандарту енергоефективного зеленого будівництва

Аліна Севост’янова – відповідальний секретар ТК 82 «Охорона довкілля»

Відповідальний за розробку стандарту є національний технічний комітет стандартизації: ТК 82 «Охорона довкілля».