Як ОСББ «Ельдорадо-126» стало найощаднішим у Чугуєві

img

Будівля

9-поверхівка 1980-хроків

Адреса

Харківська обл., місто Чугуїв, вул. Харківська, 126

Опалювальна площа

м2

Фактичне споживання теплових ресурсів

кВт*год/м2

Бюджет проєкту

1500000грн

Строк виконання проєкту

36місяців

Економія теплових ресурсів після реалізації проєкту

Проблема

Як і більшість багатоповерхівок, будинок по вулиці Харківській у Чугуєві було зведено у 1980‐х роках. Тому й проблеми жителів цієї дев’ятиповерхівки на 288 квартир були схожі з іншими – грибок на горішніх поверхах, холодні кутові квартири, зношені системи освітлення та опалення, які потребують енергомодернізації та, як наслідок, кругленькі суми за комунальні платежі.

Ідея

Жителі будинку вирішили створити власне ОСББ та взяти покращення житлових умов у свої руки. На засіданні членів ОСББ було прийнято рішення взяти участь у програмі "теплі кредити".

Що було зроблено

Починаючи з 2016 року, це об’єднання співвласників багатоповерхівки вклало в енергомодернізацію власного будинку орієнтовно 1,5 млн грн. 

Як розповів голова правління ОСББ «Ельдорадо‐126» Юрій Скоробагатько, перший «теплий кредит» витратили на 68 вікон, які замінили у під'їздах та на даху. Також встановили нові тамбурні двері та шість дверей, що ведуть на дах. Загальна вартість робіт сягнула 200 тис. грн, із яких понад 80% компенсували за «теплими кредитами» із трьох джерел фінансування – державного, обласного та місцевого.

У 2017 році в будинку модернізували систему освітлення в під'їздах, встановивши датчики руху, енергозберігаючі лампи та замінивши електропроводку. Також повністю утеплили горище, використовуючи мінеральну вату, замінили частину дверей та вікон у місцях загального користування. Того року загальна сума кредиту сягнула 300 тис. грн, які повністю компенсували за програмами «теплих кредитів», а жителі сплатили тільки вартість роботи. 

Після утеплення даху мешканці квартир на горішніх поверхах одразу відчули результат. Температура в помешканнях підвищилася на кілька градусів. Також почав зникати грибок.


Тому наступним кроком для чугуївського ОСББ стало облаштування індивідуальних теплових пунктів (ІТП), які потрібні щоб збалансувати подання тепла в середні та крайні під’їзди, створити у помешканнях максимально комфортну температуру та не обігрівати вулиці. Такі цілі з’явилися у будинку у 2018 році.

«У нашому будинку шість під’їздів, і система опалення влаштована так, що в кожен під’їзд тепло подається автономно. У 2016 році за кошти міського бюджету в нас встановили шість лічильників, тому ми вирішили облаштовувати шість невеликих ІТП. Також за рахунок державної програми було замінено 12 вікон у ліфтових приміщеннях на даху», – додав Юрій Скоробагатько.

У 2018 році ОСББ «Ельдорадо-126» отримало кредит від «Ощадбанку» на суму 850 тис. грн, із яких орієнтовно 85% було відшкодовано в межах державної та регіональних програм.

За словами Юрія Скоробагатька, у 2019 році ОСББ, яке він очолює, одним з перших в області отримало «теплі кредити» на заміну вікон в квартирах. Завдяки цьому мешканці будинку змогли замінити 80 вікон у 55 квартирах. Загальне тіло кредиту склало понад 733 тис. грн, із яких 70% компенсували держава та область.

Результат

Завдяки енергозбережним заходам ОСББ «Ельдорадо‐126» стало найекономнішим у Чугуєві. Будинок має найменший у місті рахунок за централізоване опалення: за опалювальний сезон 2015–2016 років, коли у будинку були відсутні лічильники за тепло, нараховували близько 1400 Гкал (сьогодні це понад 2 млн грн), а за минулий опалювальний сезон було 650 Гкал (орієнтовно 950 тис. грн).

Корисні матеріали:

Урядова програма підтримки енергоефективних заходів для населення та ОСББ «Теплі кредити» стартувала в Україні 2014 року й передбачає відшкодування з держбюджету коштів на енергоефективні заходи. Часткова компенсація кредитів, спрямованих на підтримку енергозбереження, здійснюється державою через державні банки (https://www.oschadbank.ua/ua/business/finansuvannya-biznesu, http://www.oschadbank.ua/ua/private/loans/oschad_home/, http://www.ukrgasbank.com/small_bussiness/credit/osbb/) та має на меті зменшити споживання енергії на рівні житлового фонду.

Підвищення енергоефективності житлових будинків – одна зі складових реформ енергоефективності (https://www.giz.de/en/worldwide/62753.html), реалізувати яку Україна зобов'язалася, уклавши Угоду про асоціацію з ЄС та набувши членства в Енергетичному співтоваристві.

Відповідно до механізму державної програми «теплих кредитів» – можна отримати відшкодування:

  1. - 20% суми (але не більше 12 тис. грн) може отримати фізична особа на придбання негазових/не електричних котлів;
  2. - 35% суми кредиту (але не більше 14  тис. грн) – на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб – власників приватних будинків; 
  3. - 40% суми кредиту (але не більше 14  тис. грн у  розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК як юридичних осіб для загальнобудинкових заходів. 

За умови, якщо у складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке об'єднання отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70%, залежно від кількості квартир‐субсидіантів. 

Додатково до державної програми у 2016 році на Харківщині було прийнято регіональні програми відшкодування населенню ставки за «теплими кредитами» в сумі 15% річних та 20% суми кредитів для ОСББ. А щоб стимулювати жителів Чугуєва брати участь у державній і обласній програмах та модернізувати своє житло, у міськраді прийняли ще й місцеву програму, що дало можливість місцевим жителям отримувати кошти з трьох програм одночасно та збільшувати розмір допомоги.
Строк виконання проєкту

36м.

img

Реформа з енергоефективності

5 законів, які змінять наше життя на краще

Докладніше