Як ціле місто скоротило споживання тепла на ~50%: історія Івано-Франківська

img

Будівля

Адреса

м. Івано-Франківськ (комунальні та житлові будинки)

Опалювальна площа

м2

Фактичне споживання теплових ресурсів

кВт*год/м2

Бюджет проєкту

грн

Строк виконання проєкту

місяців

Економія теплових ресурсів після реалізації проєкту

Проблема

Система централізованого постачання тепла м. Івано‐Франківська втрачала багато теплової енергії, а для її модернізації не вистачало коштів.

Впровадження енергоефективних рішень, як для системи транспортування тепла, так і для енергосистем і конструкцій муніципальних будівель, потребувало значних капіталовкладень та експертизи.

Враховуючи фінансову оцінку ПДСЕР* Івано‐Франківська, орієнтовний бюджет на реалізацію таких заходів становить третину від річних доходів міста за 2018 рік. 

*План дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР).

Ідея

Залучити закордонні грантові інвестиції для енергомодернізації системи централізованого постачання тепла та комунальних закладів міста. Як нормативну базу було обрано положення Енергетичного Співтовариства, директиви та регламенти ЄС.

Що було зроблено

Першочергово було проведено енергоаудит тепломереж та підготовано звіт з обстеження будівель комунального сектору.

На кінець 2019 року в місті в активній фазі реалізуються 3 проєкти в галузі енергоефективності із залученням міжнародних фінансових організацій, зокрема

Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Північної екологічної корпорації NEFCO та фонду E5P шведського уряду. 

Основні статті цих проєктів передбачають роботи:

  • реконструкції та модернізації котелень (встановлення 160 індивідуальних теплових пунктів (ІТП)), 
  • модернізацію системи централізованого теплопостачання міста, 
  • реконструкцію магістральної теплової мережі, 
  • встановлення енергоефективного вуличного освітлення,
  • термоізоляцію будинків освіти та медицини міста.

У сфері теплопостачання реалізується проєкт ЄБРР «Реконструкція та модернізація системи централізованого теплопостачання міста Івано‐Франківська», який передбачає демонтаж наявних теплових мереж та прокладання нового трубопроводу відповідно до успішних європейських практик.

Результат

За прогнозами, комплексні заходи дозволять зменшити споживання тепла на 47%, споживання електроенергії – на 13%. Таким чином, місто заощадить 15,1 млн грн на рік. 

Жителі отримають комфортні робочі та житлові умови в муніципальних закладах, оскільки, в першу чергу, проєкти реалізуються у садочках, школах, лікарнях та житлових комплексах.

Як засвідчила практика міста, для отримання максимального ефекту заходи з енергозбереження треба проводити комплексно (реконструкція системи опалення одночасно з тепломодернізацією будівлі).

Додатковим позитивном ефектом модернізації стало зменшення викидів парникових газів,  що позитивно впливає на екологічну ситуацію в межах гармонізації з Європейськими нормами.

«Досвід експлуатації індивідуальних теплових пунктів доводить, що загальне зниження споживання тепла становить від 15% до 50%. Усе залежить від того, які ще додаткові заходи будуть реалізовані. Навіть за мінімального впровадження енергоефективних рішень місто отримає величезну економію фінансових ресурсів у комунальному секторі», – зазначає Олена Іванів, начальниця управління залучення інвестицій департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано‐Франківська.

Корисні матеріали

Міжнародні фінансові організації, що фінансують проєкти з енергоефективності: Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), Північна екологічна корпорація NEFCO, Фонд E5P шведського уряду.

Директиви ЄС з екологічної безпеки: Директива 2003/87/EC щодо заснування схеми для зменшення викидів у атмосферу парникових газів.

Додаткова інформація

Начальниця управління залучення інвестицій департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано‐Франківська Олена Іванів. Тел.:+38 (0342) 53‐43‐02, e‐mail: іvanіv.olena03@gmaіl.com.


img

Реформа з енергоефективності

5 законів, які змінять наше життя на краще

Докладніше