Від енергоефективного будинку – до енергоефективного мікрорайону
Будівля
Багатоповерхові будинки Сихівського району
Адреса
м. Львів, Львівська область, Сихівський район, багатоповерхові будинки
Опалювальна площа
м2
Фактичне споживання теплових ресурсів
кВт*год/м2
Бюджет проєкту
грн
Строк виконання проєкту
місяців
Економія теплових ресурсів після реалізації проєкту
Проблема
Мікрорайон Сихів – один із найбільших у Львові.
За останні 50 років тут було зведено сотні будинків. Але частина забудови, як і в інших схожих мікрорайонах країни, вже сьогодні потребує модернізації. Будинки, яким 40-50 років, через стіни, вікна, двері, відсутність системи балансування тепла, зношені труби втрачають до 50% тепла. Як результат - люди переплачують за опалення і змушені жити в некомфортних умовах – в холодних квартирах із запліснявілими стінами.
Для суттєвої економії необхідно проводити повну професійну термомодернізацію будівель. Вона вимагає значних інвестицій, а це – фінансовий тягар для більшості мешканців багатоквартирних будинків.
Ідея
Вихід із ситуації – проведення комплексної модернізації таких будинків. Повністю замінити труби, встановити Індивідуальні теплові пункти (ІТП) й збалансувати систему опалення, утеплити фасад, дах, підвал та тамбури за власні гроші мешканці українських багатоповерхівок поки що не в змозі. Але, завдяки Фонду енергоефективності, міській владі та уряду Німеччини модернізація житлового фонду стає можливою. Так у 2018 році у Львові стартував проєкт «Енергоефективний район Львова», який реалізується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням уряду Німеччини.
«Основний меседж, який місцеві органи влади мають донести до мешканців, – будинки це їх власність, тож вони повинні взяти на себе відповідальність за енероспоживання. Визначте, як ви можете економити енергоресурси і свої витрати. Прийміть рішення, а ми будемо вам допомагати різними програмами – фінансовими та навчально‐консультаційними», – каже Єва‐Марія Гайгер, директорка проєкту «Енергоефективний район Львова».
Що було зроблено
На здійснення проєктів із модернізації об'єктів теплопостачання місто отримало від Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та екології грантові кошти у 10 млн євро, які вирішило використати на встановлення ІТП (індивідуальних теплових пунктів). Монтаж ІТП розпочався в липні 2019 року.
За планом, до опалювального сезону 2019–2020 рр. мешканці більше 70 будинків вже можуть регулювати температуру теплоносія і завдяки цьому економити. Сихівський район Львова було відібрано як тестовий для опрацювання моделі комплексної термомодернізації району/міста. Тривалість проєкту становить чотири роки (01.10.2018 – 30.09.2022), а бюджет – 5 млн євро.
Паралельно на Загальних зборах ОСББ співвласники будинків прийняли рішення про комплексну модернізацію та подали документи до Фонду енергоефективності для участі у програмі «Енергодім», яка передбачає грант для покриття до 70% витрат на комплексну модернізацію багатоповерхівки.
За кошти GIZ на Сихові було виконано енергоаудит у 12 будинках, що є першим кроком на шляху до енергоефективності. Після чого ОСББ перейшли до наступного етапу – виконання проєктно-кошторисної документації.
GIZ надавала фінансову та технічну підтримку ОСББ на усіх етапах модернізації – від подачі заявки для участі в програмі Фонду енергоефективності до виконання технічного та авторського нагляду під час виконання робіт. Для забезпечення високої якості як підготовчих робіт, так і під час впровадження проєкту, GIZ залучила групу технічної підтримки. Група складалася з представників архітектурного бюро з Німеччини та досвідчених фахівців з України. Всі вони мають значний досвід у будівництві, термомодернізації та капітальному ремонті житлових та об'єктів соціальної інфраструктури не тільки в Україні, але й в інших країнах світу.
Так, за умовами програми Фонду енергоефективності «Енергодім», ОСББ отримає від держави покриття до 70% витрат на будівельно-монтажні роботи. Не менше 20% співвласники мають заплатити самостійно. Це обов'язкова умова участі в програмі. Адже модернізація – це спільна мета як для ОСББ, так і для держави. Для ОСББ, відібраних до участі в проєкті «Енергоефективний район Львова» витрати на проведення енергоаудиту, виготовлення проєктно-кошторисної документації, технічний та авторський нагляд покриває GIZ. Для моделювання енергоефективного теплопостачання сформована інформаційна база для розроблення відповідної моделі, визначено критерії технічного завдання на програмне забезпечення. Розроблення та впровадження самої моделі на об’єктах Львівтеплоенерго розпочинається від початку 2020 р.
Результат
За розрахунками, комплексна термомодернізація майже вдвічі скорочує споживання енергії в кожному з будинків, а після завершення модернізації системи теплопостачання цей показник може зрости ще більше. Це означає, що мешканці значно менше платитимуть за тепло, а держава менше витрачатиме на субсидії.
Зекономлені кошти підуть на задоволення тих суспільних потреб, які нині є недофінансованими через надлишкове споживання тепла. За результатами проєкту Львів отримає управлінську модель теплопостачання району та власну модель додаткового фінансування заходів із комплексної термомодернізації житла, якими зможе поділитися з іншими регіонами країни.