Створити районну програму енергозбереження? Виклик прийнято!

img

Будівля

Адреса

м. Яворів, Львівська область

Опалювальна площа

м2

Фактичне споживання теплових ресурсів

-кВт*год/м2

Бюджет проєкту

616346грн

Строк виконання проєкту

24місяців

Економія теплових ресурсів після реалізації проєкту

Проблема

У час значного здорожчання природного газу для населення особливо гостро постає питання проведення енергозбережних заходів. Районна адміністрація м. Яворів підрахувала втрати тепла через застарілість будівель, мереж та котелень. Цифри шалені – до 47% тепла втрачається.

Ідея

Для сприяння активній термомодернізації житла, Яворівська районна адміністрація розробила програму кредитування у сфері енергоефективності для населення району на 2017–2019 рр.. На відміну від інших районних програм, які частково покривають суму відсотків за кредитами на енергозбереження, програма Яворівського району компенсує частину самої позики.

Що було зроблено

Проаналізувавши досвід інших програм з енергозбереження для населення, які діють у Львівській області, районна влада вирішила не лише виділити більшу суму на рік на заходи з енергозбереження, а й змінила механізм їх використання.

Програмою покривається не сума відсотків за кредитами, а сама позика (тіло кредиту). У 2019 році в програму включений інноваційний елемент - допомога не тільки на заходи з енергоефективності, а й на спорудження сонячних електростанцій, розміром до 100 тис. грн. На реалізацію у 2017 році було виділено 400 тис. грн, така ж сума була використана у 2018 році, у 2019 році на заходи програми було скеровано вже 1,2 млн грн.

Особливістю програми є простий порядок оформлення повернення з бюджету коштів за кредитом. Для цього не потрібно оббивати пороги райадміністрації, усе вирішує банк – він оцінює платоспроможність кредитора, визначає суму запозичень та розмір компенсації з районного бюджету, за актом виконаних робіт оформлює документи для перерахунку коштів. Із програмою працюють відділення «Ощадбанку», банку «Львів» та «Приватбанку».

«При обговоренні питання, яким чином має проводитись відшкодування, чи це має бути відшкодування відсоткової ставки кредиту, чи відшкодування тіла кредиту, ми зійшлися на тілі кредиту. Ми напряму повинні були працювати з кредитно‐фінансовими установами, а такої практики, на жаль, ще не було. Програма добре себе зарекомендувала. Якщо ми бачимо кредитну історію людини, яка бере кредит 50 тис. грн, то тільки з районного бюджету вона отримає близько 10 тис. грн. Таких аналогів районних програм немає, це скоріше аналог державної програми», – впевнений Віталій Коструба, начальник відділу ЖКГ та інфраструктури Яворівської районної адміністрації.

Результат

Районна програма Яворівщини за сумою виділених коштів є лідером серед наявних в  області районних програм енергозбереження. Станом на 05.09.2019 року оформлено 108 кредитів та проведено відшкодування коштів із районного бюджету на суму 616 тис. грн, що значно більше за суми, виділені в попередні роки.

Програма не тільки економить кошти енергоспоживачів. Її призначення – мотивувати населення впроваджувати заходи з енергоефективності. Люди повинні звикнути брати кредити на енергозбереження, а тому їх слід стимулювати від початку. Такий підхід довів свою дієвість – є випадок, коли домогосподарство уже тричі скористалося послугами Програми. Вона доповнює суму допомоги, яку можна отримати від місцевої, обласної та державної програм. Якщо використати всі можливості, то сума компенсацій може сягнути половини позичених на енергоефективність коштів.

Строк виконання проєкту

24м.

img

Реформа з енергоефективності

5 законів, які змінять наше життя на краще

Докладніше