Рівні можливості – рушійна сила змін у сфері енергоефективності
Будівля
Адреса
Опалювальна площа
м2
Фактичне споживання теплових ресурсів
кВт*год/м2
Бюджет проєкту
грн
Строк виконання проєкту
місяців
Економія теплових ресурсів після реалізації проєкту
Проблема
Подолання гендерних стереотипів і перешкод в енергетичному секторі та забезпечення рівних прав і можливостей – необхідна передумова сталого розвитку країни. Попри величезну кількість нагальних питань, зумовлених війною, органи державної влади України продовжують впроваджувати гендерний підхід, щоб ефективно боротися з труднощами й викликами у сфері енергоефективності.
Енергоефективність – сфера, якою жінки не надто цікавляться в професійному сенсі, де вони мало представлені, не мають впливу чи перспектив, та й узагалі це «традиційно чоловіче» поле діяльності. Чи доводилося вам чути подібні твердження? Попри вагомі здобутки та цінний внесок жінок у підвищення енергоефективності в Україні у цій царині сьогодні все ще існує чимало стереотипів, міфів та упереджень. Водночас саме сьогодні, енергоефективність – в топі пріоритетів для українців. А отже, зміцнення й розвиток цієї сфери з максимальним залученням потенціалу, розширенням участі в ухваленні рішень та посиленням лідерства жінок стає ще актуальнішим.
Як зазначає директор Проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» (FEER), Іма Хренова-Шимкіна, «вкрай важливо говорити про роль наших жінок, як тих, котрі боронять Україну, так і тих, які працюють задля її розвитку. Вже рік як 24 години на добу ми маємо бути не просто ефективними, а енергоефективними!»
Ідея
На щастя, це розуміють і над цим працюють на багатьох рівнях, включно з органами державної влади. Зокрема, нещодавно у Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження (ДАЕЕ) за підтримки Німеччини вперше провели гендерний аудит. Цим займалася спеціально створена робоча група, до складу якої увійшли фахівці Проєкту FEER), що виконується GIZ.
Що було зроблено
У межах гендерного аудиту експерти оцінили спроможності ДАЕЕ реалізовувати державну політику щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків, запобігання і протидії дискримінації та насильству за ознакою статі. Це дасть можливість скорегувати кадрову політику Агентства і забезпечити сприятливі умови для поєднання працівницями й працівниками своїх професійних, сімейних та батьківських обов’язків. Також гендерний аудит допоможе вдосконалити систему реагування на випадки дискримінації та сексуальних домагань, сексизму, мобінгу й інших проявів насильства за ознакою статі на робочому місці.
Результати гендерного аудиту показали, що в цілому Агентство дотримується принципу гендерної рівності, а працівниці й працівники переважно задоволені можливостями професійної реалізації. Водночас є низка моментів, які потребують вирішення та вдосконалення. Тож експерти Проєкту FEER підготували для Держенергоефективності рекомендації, які допоможуть покращити реалізацію політики рівних прав та можливостей.
Зокрема, за словами національної консультантки з гендерної рівності та антидискримінації Катерини Ілікчієвої, «важливо призначити радницю/радника з питань забепечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, а також впроваджувати принцип дотримання принципу гендерного паритету в представництві задля забезпечення фактичної рівності жінок та чоловіків щодо роботи на керівних посадах».
Результат
Результати гендерного аудиту були опубліковані на сайті ДАЄЄ та презентовані Головою ДАЕЕ наприкінці 2022 року. Вони прокладуть шлях до впровадження рекомендацій у повсякденну діяльність Агентства та, як наступний крок, розробити Гендерну стратегію Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.
Перший заступник Голови Держенергоефективності Марія Малая наголошує, що застосування гендерного підходу та принципу недискримінації відіграють важливу роль у діяльності Держенергоефективності: «Ми вдячні GIZ за підтримку та ділення професійним досвідом у проведенні гендерного аудиту. Це дозволить ефективніше залучати жінок до ухвалення важливих рішень щодо формування енергоефективної політики держави».
Впровадження гендерної рівності в усі сфери суспільного життя є одним із ключових напрямів забезпечення демократичного поступу та економічного розвитку країни. Саме тому Україна як демократична держава та кандидат на вступ до Євросоюзу, що у своєму розвитку спирається на європейські цінності, за підтримки міжнародних партнерів виконує та послідовно впроваджує ці зобов'язання. Проєкт FEER прагне продовжувати співпрацю з українською владою у проведенні гендерних аудитів та й надалі розвивати цей напрям підтримки.