Перше енергоефективне міністерство країни

img

Будівля

Міністерство розвитку громад та територій України, адміністративна будівля

Адреса

м. Київ, вул. Велика Житомирська, 9

Опалювальна площа

2115м2

Фактичне споживання теплових ресурсів

266665кВт*год/м2

Бюджет проєкту

грн

Строк виконання проєкту

24місяців

Економія теплових ресурсів після реалізації проєкту

Проблема

Типова адмін будівля — це понад 2 тис м2 опалювальної площі та більш ніж 250 тис кВт/год споживання енергії. З урахуванням поточних тарифів, за рік на сплату лише опалення та електроенергії будівлі ЦОВ витрачають мільйони гривень. Окрім того, це супроводжується порушенням нормативних параметрів якості повітря та не комфортним перебуванням в приміщенні працівників міністерства. 

«Це питання не тільки будівлі Мінрегіону, а й великої кількості не енергоефективних будівель органів державної влади, на обслуговування яких витрачається величезна кількість енергоносіїв та коштів платників податків. Саме пілотний проєкт дасть розуміння, яким чином провести такі заходи в усіх будівлях ЦОВВ. І найголовніше — покаже, що не лише власники будівель, мешканці, приватний сектор повинні економити. Державі слід почати з себе. 

Завдяки реновації міністерство може зекономити електричної та теплової енергії на понад 300 тис. грн на рік»
, — зазначив Геннадій Зубко, віце-прем’єр-міністр України, міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 2014–2019 рр.

Ідея

За підтримки проєкту «Реформи у сфері енергоефективності в Україні», реалізувати пілотний проєкт реновації будівлі Міністерства розвитку громад та територій України, як приклад ефективної енергомодернізації адміністративних будівель.

Що було зроблено

На початку було розроблено «дорожню карту», згідно якої проєкт реалізується етапами.


Для координації зусиль учасників пілотного проєкту була створена та успішно працює спільна робоча група з представників Мінрегіону, GIZ, МБО «Фонд Східна Європа», ДП «Укркомунобслуговування» (балансоутримувач будівлі).

Залучення таких спеціалістів до складу робочої групи є ключем до успіху належної комунікації в проєкті та прийняття якісних управлінських рішень.

Підготовчий етап

1. Енергетичний аудит
Визначення базових показників будівлі та формування пропозицій щодо заходів з підвищення енергоефективності будівлі. Розрахунок потенціалу економії енергії, сум витрат і фінансових показників для кожного визначеного заходу.
Рівень енергоефективності за результатами енергоаудиту був "С".

3. Концепція проєктних рішень, обраних за показниками:

  • вартість впровадження
  • прогнозована річна економія
  • термін окупності
  • технічна можливість
  • складність впровадження

Реалізація проєкту

1. Впровадження інформаційної системи моніторингу показників енергозабезпечення будівлі

2. Встановленя індивідуального теплового пункту та сонячної електростанції



3. Встановлення по-поверхової канальної системи вентиляції з рекоперацією та досягнення нормативного повітрообмінуЦе призвело до скоррочення споживання теплової енергії на 5 відсотків.

4. Реновація систем опалення та освітлення

Результат

Економія споживання теплової енергії за період листопад-грудень 2019

Станом на вересень 2019 року економія бюджетних коштів від скорочення споживання електроенергії становила близько 33 485 грн/рік, від споживання теплової енергії — 201 985 грн/рік. Всього = 235 470 грн/рік.
Водночас із економічним, досягнуто соціальний та екологічний ефекти. Зріс комфорт перебування в приміщенні та нормативні параметри якості повітря (раніше концентрація СО2 в повітрі перевищувала допустимий рівень у 2–3 рази).

Загальна очікувана річна економія бюджетних коштів від впровадження заходів з енергоефективності становитиме орієнтовно 235 тис. грн/рік.

Корисні матеріали:

Брошура Пілотного проєкту "Проведення показової комплексної реновації будівлі Мінрегіону".


У межах Угоди про асоціацію з Європейським Союзом Україна зобов’язалась гармонізувати національне законодавство із законодавством ЄС, у тому числі у сфері енергоефективності (Директива 2012/27/ЄС «Про енергоефективність» ). Зокрема, ст. 5 («Показова роль будівель державних органів») зобов'язує Україну щороку проводити реновацію 1% загальної площі опалюваних/охолоджуваних будівель центральних органів влади, для приведення їх до мінімальних вимог щодо енергоефективності. На реалізацію положень ст. 5 Директиви 2012/27/ЄС «Про енергоефективність» було запроваджено пілотний проєкт «Проведення показової комплексної реновації будівлі Міністерства розвитку громад та територій України»

Споживання теплових ресурсів після модернізації

152614кВт*год/м2

Строк виконання проєкту

24м.

img

Реформа з енергоефективності

5 законів, які змінять наше життя на краще

Докладніше