«Не газом єдиним», – вирішили у Жовкві та перевели котельні на деревну щепу
Будівля
Дві міські котельні
Адреса
м. Жовква, Львівська область
Опалювальна площа
60 % будинків містам2
Фактичне споживання теплових ресурсів
кВт*год/м2
Бюджет проєкту
30000000грн
Строк виконання проєкту
місяців
Економія теплових ресурсів після реалізації проєкту
Проблема
Кругленькі суми за витрачений газ суттєво зменшують бюджети домогосподарств, держави, міст, громад, селищ та сіл. Крім того, через обмеженість ресурсів, ціна газу в майбутньому зростатиме, що може зробити його недоступним узагалі.
З кожним днем, з’являється все більше міст, які вирішують перейти на альтернативні види палива. Одним із них стало Жовква – невелике 13‐тисячне містечко неподалік Львова.
Ідея
Перевести місто на альтернативні джерела енергії, встановивши котельні на деревній щепі.
Що було зроблено
Ідея перевести котельні на відходи деревини зародилася давно, десь у 2004 році. Тоді навіть були виділені державою кошти, за які встановили перший твердопаливний котел. Проте згодом ентузіазм зник, і до ідеї повернулися аж у 2015 році, коли розробили План дій зі сталого енергетичного розвитку до 2020 р. План передбачає модернізацію системи централізованого опалення та поступове переведення газових котлів на альтернативне паливо. Виконати амбітні завдання плану суттєво допомогла участь в проєкті «Угода мерів – Демонстраційні проєкти», що фінансувався за кошти ЄС.
«Наше місто було одним із міст‐піонерів, яке підготувало план дій зі сталого енергетичного розвитку, що дало можливість місту брати участь у різних конкурсах, які оголошує Європейський Союз. В Україні було 11 демонстраційних проєктів, і два з них реалізовані в Жовкві. Залучено понад 1 млн євро.Станом на 2014 р. бюджет усього міста складав 10 млн грн. Ми тоді залучили приблизно 3 бюджети міста», – каже Андрій Дворніков, енергоменеджер м. Жовкви.
- Місто отримало кошти на реалізацію 2 проєктів, у рамках яких і були проведені заходи з модернізації та переведення котелень на тверде паливо. (До встановленого раніше твердопаливного котла на вулиці Воїнів УПА додалися 2 нові котли потужністю 0,85 МГВт кожен).
- Пізніше було модернізовано котельню на вул. Лесі Українки, де замість старих котлів змонтовано твердопаливний потужністю 500 кВт та газовий потужністю 820 кВт, – останній на випадок значного зниження температури повітря.
- Також було відремонтовано приміщення та оснащення котелень, встановлено все необхідне устаткування. Котельні повністю автоматизовані. За їхньою роботою стежить під’єднана до інтернету система, яка дозволяє контролювати всі експлуатаційні параметри в будь‐який час і на будь‐якій відстані.
- Підвищенню енергоефективності міста посприяла і заміна тепломереж, що суттєво зменшило втрати тепла при його транспортуванні.
- У місті встановили 11 індивідуальних теплових пунктів у комунальних закладах та в житлових будинках, що дозволило регулювати температуру залежно від погоди.
Результат
Сьогодні місто все частіше згадують як зразок енергоощадливості.
- модернізовано і переведено з газу на деревну щепу дві з трьох міських котелень.
- 60% будинків міста не залежать від газу, оскільки отримують тепло саме від відходів деревини, яких є з надлишком в місцевому лісгоспі.
- заміна газу деревиною зекономила місту у 2018 р. 650 тис. грн.
- перехід котелень на альтернативне паливо дозволяє мешканцям міста платити на 10% менше за теплоенергію
На початок 2019 року 60% будинків міста не залежать від газу, оскільки отримують тепло саме від відходів деревини, які є з надлишком у місцевому лісгоспі.