Хочу енергоефективне підприємство

Навчальні мережі енергоефективності (LEEN) – це інноваційний інструмент, який допомагає компаніям впроваджувати енергоефективні заходи.

img

 Концепція LEEN, що виникла у Швейцарії у 90-х роках, застосовувалася та довела свою ефективність у багатьох країнах ЄС та поза його межами.

За підтримки проєкту «Консультування підприємств щодо енергоефективності» в Україні створено три пілотні мережі. Дві галузеві – мережа енергоефективних хлібопекарів та мережа енергоефективності виробників будматеріалів, і одна регіональна – мережа енергоефективності підприємств Львівщини (МЕП-Львів). Загалом у мережі обєднались 34 підприємства, серед яких є такі відомі як ТОВ молочна компанія «Галичина», ПрАТ «Компанія Ензим», ПАТ «Київхліб», ТОВ «Київський пекарний дім», ТОВ «Бетон Комплекс».Як працюють мережі? 


Підприємства об’єднуються під керівництвом професійної команди мережі для обміну передовими практиками з впровадження заходів з енергоефективності. На основі потенціалу скорочення споживання енергії та викидів CO2 кожної компанії мережа узгоджує спільну мету. Команда мережі складається з носія, модератора та інженера-консультанта. Усі вони допомагають компаніям визначати та робити необхідні кроки для впровадження енергоефективних заходів та досягнення спільної мети.

Етапи формування LEEN 

 

Перша мережа в Україні та її результати 


Перша українська мережа енергоефективності була створена у листопаді 2018 року на Львівщині; вона охоплює 11 промислових підприємств, координованих Львівською торгово-промисловою палатою. За результатами енергоаудитів, що були проведені для всіх учасників мережі, було визначено 95 заходів з енергоефективності із загальним потенціалом економії в 20 000 МВт*год і 6 500 т CO 2 на рік. Компанії узгодили спільну мету - скоротити сукупне споживання енергії на 6 330 МВт*год та 4 270 т викидів CO 2 до кінця 2020 року. Підприємства публічно заявили про свої зобов’язання на мережевій зустрічі у червні 2019 року. Станом на травень 2020 року компанії-учасниці МЕП-Львів запровадили близько 20 заходів, які загалом заощаджують 9 700 МВт*год і 3 300 т CO 2 на рік.


Таким чином, ціль енергоефективності перевиконана на 50%, і досягнуто дві третини цілі скорочення викидів СО 2. Наразі компанії впроваджують ще 25 заходів з енергоефективності. Як тільки вони будуть реалізовані, мережа заощаджуватиме щороку 17 300 МВт*год та 5200 т CO 2.

Ще одним результатом роботи МЕП-Львів є збільшення кількості заходів і, як наслідок, зростання потенціалу економії. Під час діяльності мережі компанії генерували нові ідеї для підвищення енергоефективності та визначили 15 нових заходів. Загальний потенціал економії виріс більш ніж на 30%.

Чи вигідно підприємствам об'єднуватися у LEEN?  


На прикладі Львівської LEEN зрозуміло, що в результаті впроваджених заходів мережа економить майже 21 млн грн щорічно. Для багатьох заходів внутрішня норма прибутку становить понад 100%, а термін окупності зазвичай рахується місяцями або навіть тижнями. Це означає, що впровадження заходів з енергоефективності вигідне для компаній.  

Загалом, навчальні мережі енергоефективності зарекомендували себе як корисний інструмент для підвищення енергоефективності в українській промисловості. Перші результати пілотних мереж демонструють, що приватний сектор відкритий до співпраці і готовий взяти на себе добровільні зобов’язання щодо зменшення впливу своїх виробничих процесів на клімат. Після широкомасштабного впровадження механізм LEEN зможе істотно посприяти виконанню міжнародних кліматичних зобов’язань України, оскільки на промисловий сектор припадає понад 30% енергоспоживання країни.


Ще про енергоефективність у промисловості.