Верховна Рада прийняла законопроєкт «Про енергоефективність» у другому читанні

Верховна Рада прийняла Закон «Про енергетичну ефективність» (проєкт № 4507) 282 голосами "за". Документ розроблено для врегулювання на законодавчому рівні питання щодо підвищення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів в Україні.

img
Прийняттям законопроекту №4507 Україна продовжує виконувати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом та імплементує положення Директиви 2012/27 Європейського союзу, яка встановлює цілі з енергоефективності та вказує інструменти їх досягнення.

Ключові зміни, які несе законопроект «Про енергоефективність»:
  • Запроваджується планування у сфері енергоефективності на національному та місцевому рівнях; 
  • Великі підприємства будуть впроваджувати систему енергетичного менеджменту або проводити енергетичний аудит;
  • Бюджетні кошти будуть витрачатися тільки на закупку енергоефективного обладнання та приміщень;
  • Впроваджується енергетичний менеджмент для органів місцевого самоврядування та центральних органів виконавчої влади;
  • Енергопостачальні компанії будуть оцінювати потенціал енергоефективності на етапах транспортування та виробництва енергії;\
  • Створюється відкрита онлайн-платформа з енергоефективності.
«При підготовці законопроекту використовувались напрацювання Міненерго і Держенергоефективності. Крім того, представники міністерства і агентства активно долучались до вдосконалення законопроекту при підготовці його до другого читання. Документ встановить нові рамкові умови для впровадження політики енергоефективності у всіх сферах. Прийняття цього закону стане одним із ключових етапів впровадження європейських правил у сфері енергоефективності», - наголосила заступник Міністра енергетики Юлія Підкоморна.

Директорка проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» Іма Хренова-Шимкіна про прийняття закону:

«Прийняття Закону про енергоефективність - надважлива подія для країни. Він забезпечує імплементацію значної частини статей Директиви 2012/27/EU та створює засади для сталого енергоефективного розвитку України у всіх секторах.

Звичайно, попереду ще багато роботи щодо імплементації європейських норм, адже Європейський Союз вже кілька разів оновив Директиву з 2012 року. Та ми впевнено рухаємося вперед. 
Наш Проєкт активно підтримував підготовку проєкту Закону України «Про енергетичну ефективність». Вже п’ять років ми надаємо технічну допомогу Верховній Раді та Уряду України, нашим стратегічним патнерам - Мінрегіону, Міненерго та Держенергоефективності.

За сприяння Проєкту було забезпечено широкомасштабне експертне обговорення законопроєкту та аналіз його регуляторного впливу. Також була надана підтримка щодо розроблення критеріальної бази енергоефективних закупівель та формування положень про енергоефективні закупівлі у Законі.  Ми допомогали у розробленні 20 нормативно-правових актів у сфері енергоефективності, підготували 5 позиційних документів на запити партнерів, та провели 16 інформаційно-освітніх заходів для більше ніж 1,5 тисяч учасників.

В підтримку розробки законопроєкту був виданий Аргументарій, який включає детальні пропозиції та переваги імплементації кожної статті Директиви для України,  а також дві Білі книги, присвячені імплементації статей 8 і 5 Директиви.

Разом з парламентаріями, представниками міністерств та державних установ наші експерти працювали над правками до документа в рамках Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. 
Хочу особисто подякувати Сергію Нагорняку, який виніс законопроєкт на обговорення. А також Вікторії Гриб, Олені Шуляк, Василю Лозинському, Юлії Підкоморній, фахівцям Мінрегіона, Міністерства енергетики України та Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, які взяли на себе всю важкість підготовки якісного аналізу. Бачити плоди наших спільних зусиль - велика втіха та гордість!»

Голова підкомітету з питань енергозбереження та енергоефективності Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Негорняк, під час сьогоднішньої конференції «Енергоефективні будівлі - сталі закупівлі» відзначив підтримку експертів GIZ та привітав усіх стейкхолдерів із прийняттям Закону:

«На сьогодні ми бачимо дефіцит енергоносіїв не тільки в Україні, а й у світі. Ціни на енергоносії зростають, і єдиний шлях зменшити платіжки для українців - проводити енергоефективні заходи. Ми маємо ощадливо ставитися і до природних ресурсів, і до роботи наших шахтарів, нафтовиків та газовиків, маємо раціонально використовувати енергоносії, які видобуваємо.
 
Прийняття закону було необхідним. Тож я вітаю всіх стейкхолдерів і наших німецьких колег, які були залучені протягом всього процесу. Над цим законопроєктом працював великий колектив. Ми приділили велику увагу обговоренню правок і намагалися врахувати інтереси усіх зацікавлених сторін». 


Народна депутатка України Вікторія Гриб, зазначила на своїй сторінці у Facebook, що не зважаючи на те, що не всі корективи до законопроєкту були враховані у другому читанні, в цілому його прийняття має колосальне значення. 

«Це велика подія і дуже відповідальний крок. Тепер багато буде залежати від того, чи зможе Україна на відповідному рівні профінансувати заявлені програми. Від того, наскільки  економно ми будемо витрачати теплову та електричну енергію, залежатиме добробут як країни в цілому, так і кожного українця.


Хочу висловити щиру вдячність за вклад у підготовку законопроєкту експертам GIZ та особисто директорці проєкту «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні» Імі Хреновій Шимкіній, а також іншим міжнародним донорам».

«Енергоефективність залишається одним з найважливіших завдань для комунальної сфери, енергетики, для країни в цілому. Цим документом ми скоротимо витрати енергії при споживанні, підвищимо енергоефективність, зокрема, будівель органів держвлади, та будівель, які перебувають в управлінні місцевого самоврядування» - зазначила на своїй сторінці народна депутатка України Олена Шуляк на своїй сторінці у Facebook.