В Україні запрацює автоматизована ІТ-система видачі інтегрованого дозволу для промислових підприємств

img

Директор проекту «Найкращі доступні технології та методи управління (НДТМ) для України», що впроваджується GIZ за дорученням уряду Німеччини, виступив на Форумі «Україна 30. Цифровізація», який проводиться уже вдруге. Минулого року Міністерство цифрової трансформації України запустило спеціальний формат події, щоб звітувати про процес цифровізації країни та розповідати про нові виклики на шляху створення успішної цифрової держави.

Проект підтримує Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України у вдосконаленні рамок, необхідних для запровадження положень 75 Директиви ЄС «Про промислові викиди» щодо комплексного запобігання та контролю забруднення та вимоги щодо застосування „найкращих доступних технології та методів управління” (НДТМ) у галузях промисловості.

У 2019 році Уряд України затвердив Концепцію реалізації державної політики щодо промислового забруднення, яка визначила подальші кроки у впровадженні 75 Директиви ЄС в українське законодавство.

Основним кроком є прийняття Закону «Про запобігання, зменшення та контроль забруднення, що виникає в результаті промислової діяльності», проект (№4167) якого розроблено в Міндовкілля за підтримки проекту НДТМ. Нове законодавство стимулюватиме підприємства до модернізації виробництва і впровадження нових найкращих доступних технологій, а також запроваджуватиме оптимізований, прозорий, прогресивний та інтегрований підхід до контролю та скорочення промислового забруднення.

«Цифровізація майже всіх послуг, які надає Міністерство та підпорядковані ЦОВВ – є одним із наших головних пріоритетів. Ми поставили собі амбітну мету – повністю автоматизувати процеси там, де це можливо. Тобто надавати послуги взагалі без участі посадових осіб», - наголосив Роман Абрамовський, Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.

Однією із складових НДТМ є розробка Реєстру промислових забруднень, який дозволяє Міндовкіллю, дозвільним органам, операторам та іншим зацікавленим сторонам керувати реалізацією системи видачі інтегрованих дозволів, включаючи перехід з діючої системи. ІТ-система буде однією з найсучасніших в країнах Європейського Союзу та Східного партнерства та буде частиною державної ІТ-системи ДІЯ (ЕКО-ДІЯ). Вона дозволить діджиталізувати процес отримання інтегрованого дозволу, мінімізувати паперовий документообіг, а також надасть доступ громадськості до інформації про викиди.

Усі зацікавлені сторони отримають важливі переваги:

  • Забезпечення прозорості процедури видачі дозволів
  • Збереження коштів та часу, шляхом можливості онлайн подачі заяв для отримання дозволу
  • Відповідні органи державної влади матимуть змогу швидко та економічно забезпечувати діалог з підприємствами в процесі отримання дозволів
  • Громада зможе порушувати питання з владою та може перевіряти допустимі рівні викидів у будь-якій точці країни
  • Підприємства зможуть отримати єдиний дозвіл для різних забруднювачів повітря, води та ґрунту в Інтернеті та легко відстежувати процес розгляду.
  • Державні службовці використовуватимуть просту ІТ-систему, збільшуючи прозорість та сприяючи діалогу між урядом, бізнесом та суспільством.

ІТ-система почала розроблятися в квітні 2021 року. Робоча версія буде готова на початку 2022 року, а в середині 2022 року очікується впровадження повноцінно функціонуючої системи.

«Спільно з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України та Урядом України ми плідно працюємо над тим, щоб в Україні були запроваджені європейські принципи у галузі запобігання та контролю промислового забруднення», - підсумував Габріель Зауер, директор проекту «Найкращі доступні технології та методи управління для України».