Трансформація вугільних регіонів в епіцентрі цьогорічних дискусій під час Форуму місцевого розвитку у Трускавці

Ціна за вугільну продукцію не покриває витрати на її виробництво, відсутній стабільний збут, нема коштів на модернізацію шахт, зменшуються запаси вугілля. Про перспективи розвитку вугільних регіонів у контексті реінтеграції окупованих територій, а також про можливі способи справедливої трансформації вугільних регіонів йшлося під час панельної дискусії V Форуму місцевого розвитку.

«Кабінет Міністрів України  планує  закриття шести шахт на Донеччині, що вкрай негативно сприймається населенням.  У десяти громадах Донецької області 17 шахт, галузь у незадовільному стані, обсяг видобутку знижується, а державні дотації зменшуються. З 2019  створена платформа шахтарських міст Донецької області, щоб гуртом  працювати над розробкою стратегії області  та ідеєю майбутньої  кооперації громад», – розповіла заступниця директора департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації Тетяна Тараненко.

Учасники дискусії наголошували, що важливо врахувати думку громад і спільно розв’язати питання реконверсії вугільних територій, залучення інвестицій для підтримки нових видів економічної діяльності.

Олексій Смирнов – перший заступник голови Луганської обласної державної адміністрації -зазначив, що без державної підтримки  у регіонах, де економіка орієнтована на видобувну промисловість, виникне ряд негативних соціально-економічних наслідків, які треба мінімізувати.

«Луганщина має ряд викликів, адже інвестор не прийде туди, де триває війна. Постійно відбувається відтік кваліфікованих кадрів, низька народжуваність, складна екологічна ситуація, високі безпекові ризики. Шахти Луганщини розташовані на лінії розмежування, а ворог щоразу чекає соціального бунту, підігріває конфлікт та невдоволення населення. На закриття шахт потрібні кошти, необхідно підготувати заклади освіти для перенавчання більше ніж 8 тисяч людей у нашому регіоні. Від держави ми чекаємо допомоги, інвесторів, компенсації місцевим громадам. Потрібне особливе стимулювання. У стратегії розвитку нашої області ми це вже передбачаємо», – пояснив Олексій Смирнов.

«Питання безпеки та збитковості шахт –  виклик для місцевої та державної влади»,-  зазначив міський голова міста Червоноград Андрій  Залівський.

За його словами, усі цивілізовані держави реформували вугільну галузь. Це неминучий процес для української економіки. На Сокальщині понад 7 тисяч осіб працюють у вугільній промисловості, понад 4 тисячі з них працюють безпосередньо під землею. Проте вугілля видобувається все менше, фінансування від держави надходить недостатньо.

«Червоноград –  індустріальне серце Львівщини, а шахтарі дуже сильні й витривалі люди. Але вони не повинні страждати через кризу у вугільній галузі. Треба прийняти рішення і підготувати план дій з трансформації вугільного регіону», – наголосив Андрій Залівський.

Представники вугільних регіонів під час панельної дискусії обмінювалися ідеями трансформації шахт та задекларували відкритість до партнерства з урядом та міжнародними організаціями, щоб у найближчій перспективі розпочати втілення масштабних, але необхідних змін.

«Уряд Німеччини успішно проводить трансформацію вугільних регіонів вже понад 50 років та готовий консультувати українську владу з цього питання, — розповіла пані Іма —  Він доручив GIZ виконання проєкту «Підтримка структурних змін вугільних регіонів України», в рамках якого буде проведена трансформація вугільних мономіст: Червонограду на Львівщині та Мирнограду на Донеччині».