Перший день V Форуму місцевого розвитку розпочався з обговорення реформи децентралізації

У Трускавці стартував V Форум місцевого розвитку, який триватиме два дні, з 2 до 3 вересня. Захід є платформою для комунікації між експертами та практиками та щороку гуртує велику кількість стейкхолдерів. Організатори Форуму - Львівська обласна рада та Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон-Карпати-Україна».

Ми маємо бути спільними у думках і мріяти про сильну державу. Реформа децентралізації – це нелегкі рішення, але вона реалізовується заради результату – успішної нової історії України.

На цьому наголосив перший заступник Міністра розвитку громад та територій України Василь Лозинський під час панельної дискусії «Реформа децентралізації: законодавчі ініціативи для підвищення ефективності розвитку територіальних громад».

«Україна розвивається і це помітно. Відомо, що успішні громади – запорука успіху країни. Тому ми маємо бути спільні в наших думках. Адже на сьогодні децентралізація не завершена. Приємно, що реформа децентралізації отримує найбільше з-поміж інших позитивних відгуків від закордонних партнерів. Попереду – багато треба буде зробити, наприклад, внести зміни до Конститукції, зміни до Закону про місцеве самоврядування, а також здійснити розмежування повноважень влад, щоб вибудувати баланс відповідальності і компетенцій.

Переконаний, ми не маємо права зупинятися у напрямку закінчення реформи децентралізації. Закликаю місцеве самоврядування до діалогу», – зауважив Василь Лозинський.

Голова Львівської обласної ради Ірина Гримак у виступі підкреслила, що дуже важливо, щоб виконавча гілка влади і місцеве самоврядування працювали в унісон і формували спільний вектор подальших здобутків.

«Обласна рада – це партнер для громад, а не вищий орган. Сьогодні немає жодного депутата обласної ради, який би не переймався розвитком громад.

Громади Львівщини демонструють кращі приклади спроможності – Львівщина увійшла в п’ятірку податкоспроможних областей. Громади у партнерстві з нами працюють над плануванням перспектив, написанням стратегій та виготовленням інвестиційних паспортів. Ці документи надалі визначатимуть майбутнє розвитку територій. Що більше ми напрацюємо ініціатив, тим більше нам вдасться їх перенести на законодавчі акти та урядові рішення», – зазначила Ірина Гримак.

У свою чергу голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький зауважив, що в центрі реформ має бути людина. «Тому важливо надати можливість громадам розпоряджатися своїми землями, наблизити послуги, дати можливість надання якісної медичної допомоги та якісної освіти на місцях.

Завдання обласних державних адміністрацій – якісна реалізація державних та обласних програм, щоб люди отримали комфортне середовище для життя і розвитку. Разом з обласною радою ми готові допомагати, але громади мають йти нам на зустріч у цьому. Адже багато залежить від вас, представників самоврядування, від того, які проекти ви будете подавати, на що будуть витрачені кошти. Багатьох цілей ми маємо досягти разом з вами», – сказав Максим Козицький.

Голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко підкреслив, що реформа децентралізації є ключовою для нашої держави.

«Тернопільщина як регіон має великі перспективи. При цьому важливо, щоб громади розвивалися рівномірно. І тут маємо дотримуватися принципів так званого економічного націоналізму. Ключове завдання – досягти успіху як держава», – сказав Михайло Головко.

За словами голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова, теперішній етап децентралізації проревізував наші перші кроки.

«Ми чітко розуміємо, що необхідно вносити зміни в законодавство. Закарпаття є специфічним регіоном – практично немає промисловості, а бюджетоформуючим є надходження від туризму, рекреації. На сьогодні територіальні громади вже усвідомили, що бюджет, ресурси та повноваження, котрі були їм передані, мають переходити разом зі стабільними джерелами доходу.

Однією з проблем Закарпаття є дефіцит кадрового потенціалу, тому разом з громадами проводимо політику «повернення». Розуміємо, що необхідно брати громадам активнішу участь у міжнародних проєктах, але вони не мають у цьому достатньо досвіду», – підкреслив Олексій Петров.

Перший заступник голови Луганської обласної державної адміністрації Олексій Смірнов зауважив, що реформа децентралізації – це підґрунтя справжнього місцевого самоврядування.

«Треба на законодавчому рівні передбачити преференції для громад, що знаходяться біля окупованих територій», – висловився Олексій Смірнов.

Як акцентував президент Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Українська асоціація районних та обласних рад» Сергій Чернов, на Львівщині завжди є дискусії, тут народжуються ідеї, які реалізовують пізніше на рівні держави.

«Еволюційним шляхом ми пройшли перші 7 років процесу децентралізації. Ми в цій реформі робимо рішучі й потужні кроки, іноді помиляємося, але це не страшно. Нам потрібне єднання і згуртування.

Крім того, прошу зберегти місцеве самоврядування від політики, нехай вона буде в Києві. На місцях – має бути політика спілкування людей. На сьогодні треба розмежувати повноваження усіх рівнів місцевого самоврядування і державної гілки влади.

Країни, які завершили децентралізацію, більш гнучкі, їхня місцева влада швидко реагує на усі виклики. Досвід колег треба врахувати, а разом з тим і свого не цуратися, спілкуватися, обмінюватися кращими практиками і реалізувати реформу. Тоді наші громади будуть спроможними», – резюмував Сергій Чернов.