Держенергоефективності працює над запровадженням зеленого фінансування

Держенергоефективності ініціювало проведення чергового засідання Міжвідомчої робочої групи з розвитку ринку зелених фінансів.

У засіданні взяли участь Голова Держенергоефективності Валерій Безус, заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Ірина Ставчук, представники міністерств та відомств, банківських установ, підприємств та громадськості, а також міжнародних організацій: Energy Community, IFC, EBRD, OECD, GIZ, UNDP, UNIDO.

«За дорученням Міністра енергетики України Германа Галущенка Держенергоефективності продовжує працювати над запровадженням зеленого фінансування. Це стратегічно важливий напрям у нашій діяльності. Агентство володіє достатнім інституційним та організаційним ресурсом, щоб й надалі створювати умови для такого фінансового інструменту, як зелені облігації. Це вкрай необхідно з огляду на сьогоднішні виклики, пов’язані з енергетичною трансформацією, у т. ч. потребою модернізації енергетичної інфраструктури», - повідомив Валерій Безус на відкритті засідання.

Понад 50 учасників обговорили доопрацьований порядок відбору та супроводження проектів екологічного спрямування, які фінансуються за кошти державного і місцевих бюджетів.

Відповідний проект постанови було підготовлено Міндовкілля та приведено у відповідність до міжнародних стандартів у рамках співпраці з Держенергоефективності та Проектом GIZ «Консультування підприємств щодо енергоефективності».

Його прийняття є критичним для повноцінного запуску ринку зелених облігацій, зокрема для публічних емітентів. Відсутність такого порядку наразі обмежує емісію зелених облігацій муніципалітетами, Урядом або уповноваженою на це Урядом установою.

За активною участю Агентства та міжнародних партнерів проведено чимало роботи: розроблено і прийнято закон, яким запроваджено правові засади для зелених облігацій. І сьогодні, об’єднавши різні зацікавлені сторони, важливо узгодити норми для відбору та супроводження проектів з випуску зелених облігацій публічними емітентами.

Агентство готове й може бути платформою для створення технічного офісу з підготовки та верифікації таких проектів, а головне - надавати допомогу органам місцевого самоврядування у цьому напрямі.

Про проведену спільну роботу над створенням нормативно-правової бази для зелених облігацій також розповіла Iма Хренова-Шимкіна, директор Проектів GIZ «Просування енергоефективності та імплементації Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», «Консультування підприємств щодо енергоефективності». Водночас вона підкреслила необхідність зелених облігацій для фінансування проектів на місцевому рівні.

Загалом під час розгляду розробленого порядку учасники дійшли згоди до важливості прийняття неускладненої процедури, уніфікованого підходу до відбору, запобігання створенню штучних адміністративних бар’єрів та уникнення такого явища, як «greenwashing».

За підсумками засідання планується доопрацювати порядок із врахуванням наданих членами робочої групи пропозицій та зауважень.

Слід зазначити, що Україна працює над правилами для ринку зелених облігацій паралельно із ЄС.

Зокрема, 7 вересня 2021 року Європейська Комісія ухвалила рамкові правила для випуску зелених облігацій. Це рішення дозволить вже у жовтні провести першу емісію таких цінних паперів. Загалом у планах ЄС - видати зелені облігації на суму до 250 млрд євро до 2026 року, що зробить ЄС найбільшим емітентом цього виду цінних паперів у світі і підтвердить їхнє прагнення до сталого розвитку.